top of page

Havana

(španělsky: San Cristóbal de La Habana, obvykle zkracováno na La Habana, IPA: [la aˈβana]) je hlavní město Kuby přezdívané jako Paříž Karibiku.

Zároveň je s 2,2 miliony obyvatel největším městem této země. Nachází se pouze 160 km jižně od floridského Key Westu. Město Havana je jednou ze 15 kubánských provincií.

Záliv, na jehož břehu se Havana rozkládá, byl Evropany prozkoumán roku 1509. O čtyři roky později, 25. srpna 1515, pak bylo založeno současné město. Jeho zakladatelem se stal tehdejší conquistador Diego Velázquez de Cuéllar, vznikla zde pevnost. Právě z Havany byly vysílány další dobyvatelské výpravy do všech koutů Karibiku. V 18. a 19. století Havana vzkvétala jako centrum koloniální Kuby a velmi rychle se rozrůstala; dokonce byla známa i jako Paříž Antil. Tehdy vzniklo mnoho dnes známých koloniálních památek. V první polovině 20. století pak přibyly různé hotely a herny, na jednu stranu vzrostla zločinnost, prosperitu však přinášeli američtí turisté, kterých sem jezdily tisíce. Během 2. světové války, v den prvního výročí vypálení Lidic bylo jedno havanské náměstí pojmenováno "Plaza Lidice". V roce 1944 byla v havanském hotelu "Hotel Nacional" založena mezinárodní letecká asociace IATA.

bottom of page