top of page

 

Město leží na ostrově tvarovaném do písmene T, který se nachází v Perském zálivu. V roce 2014 mělo 1,5 milionu obyvatel. Rychlý rozvoj hospodářství a infrastruktury a vysoké peněžní příjmy jeho obyvatel proměnily město ve velkou a vyspělou metropoli.

Co se týče nákladů na živobytí, bylo město Abú Zabí v roce 2014 až na 68. místě na světě. 

 

Abú Zabí je plné archeologických památek, které dokazují existenci starých civilizací na území dnešního města. Našly se zde pozůstatky kultury Umm an-Nar, které byly datovány cca do roku 3000 př. n. l. Další zbytky velmi starých osad byly nalezeny i v okolí města, třeba až u města Al Ain. Jsou také důkazy o civilizaci kolem hory Jebel Hafeet. Tato lokalita je důležitá, protože ve Spojených arabských emirátech se jedná o druhou nejvyšší horu a kolem ní je mnoho zdrojů vody, jezera a téměř celoroční vlhké počasí.

 

Co se týče jména města, je původ názvu Abú Zabí nejistý. Při doslovném překladu z arabštiny by to znamenalo „otecgazel“. Asistent zástupce ministra pro kulturní záležitosti Bilal al-Budoor prohlásil: „Oblast měla hodně dhibaa (jelenů) a byla podle toho přezdívána.“ Původní název Abú Zabí zněl Milh, což by znamenalo sůl. To možná mělo odkazovat na slané vody Perského zálivu. Beduíni nazývali město Umm Zabí (matka jelenů). Podle některých historických záznamů bylo jméno Abú Zabí poprvé použito před více než 300 lety.

Abú Zabí má více než 2000 udržovaných parků a zahrad. Jen na území parků se vyskytuje přes 1000 druhů rostlin a živočichů. Pobřeží má délku více než 400 kilometrů, z čehož 10 kilometrů jsou veřejné pláže. Závodní okruh Yas Marina Circuit[ Okruh Yas Marina Circuit měl premiéru ve formuli 1 na konci sezóny v roce 2009. Navrhl ho architekt Hermann Tilke a nachází se na ostrově Yas nedaleko města Abú Zabí. Byl dokončen v průběhu roku 2009 a je součástí zábavního komplexu, ve kterém se mimo jiné nachází i Ferrari World. Má celkem 21 zatáček.

Abu Dhabi International Airport (AUH) je druhé největší letiště ve Spojených arabských emirátech (SAE) po letišti v Dubaji, jehož je velkým konkurentem

bottom of page