top of page

Alanya

Lodě vplouvají do přístavu, který se nachází na východním okraji města Antalya Bay. Alanya je plážový resort a město  součástí okresu v provincii Antalya, na jižním pobřeží Turecka, v oblasti Středozemního moře. 
Hrad Alanya byl postaven ve 13. století. Citadela je postavena ve výšce 250 m až na nejvyšším bodě skalnatého poloostrova, který vybíhá do Středozemního moře. 
Alanya loděnice a Arsenal byl dokončen kolem roku 1228. První loděnici byl Seljuks' středomořská námořní základna. Arsenal byl postaven na obranu sousední loděnice proti obraně útokům z jihozápadu. 
Červená věž je impozantní 35 metrů vysoká osmiboká věž, postavená na ochranu loděnice. 

Alanya Archeologické muzeum patří k prohlídce  bronz, mramoru, keramiky, skla artefaktu, mozaiky, uměleckých předmětů,  zbraně, ruční práce, hrnce.
Damlatas jeskyně je 30 metrů dlouhá a 15 metrů vysoká a obsahuje četné stalaktity, stalagmity. Jeskyně je součástí malého komplexu cestovního ruchu, jehož součástí je restaurace, obchody a pláže, asi 35 minut chůze od přístavu. 
Sealanya je velký a moderní vodní park, jeden díl delfinárium jedna část Sea Life Centre, které se nachází na Türkler, 20km od Alanye. 
Mezi další zajímavosti patří návštěva řeka Manavgat a vodopáda, oblíbeného letoviska Side a Iotape, římské město 40 km od Alanye. Ruiny sem patří koupele, akropole, kostela, pohřebiště a malý přístav. 
Dvě hlavní pláže ve městě jsou na východní a západní části - dále jen ‚východní‘ pláž a Kleopatřina pláž, obě nabízejí velké množství aktivit. 

Obchody v Alanya se pohybují od malých specializovaných obchodů až po luxusní nákupní střediska. Tržiště je v blízkosti místního autobusového nádraží, nachází méně než 15 minut chůze od přístavu. Bazar - zboží zde zahrnují koření, kožené předměty, koberce, oblečení, keramika, sklo, prádlo a suvenýry. K dispozici jsou také denní pouliční trhy. Nabízejí suvenýry i obrovské množství ovoce a zeleniny. 
Místní pokrmy jsou ‚köfte‘ (pikantní jehněčí karbanátky), ‚Ražniči‘ (masový špíz), ‚pide‘ (druh pizzy obložený sýrem a vejci) a ‚Dolma‘ (vinné listy nebo zelenina plněná piniovými oříšky a rozinky ).


 

bottom of page