top of page

Marseille

 

Hlavním centrem Marseille je Vieux-Port, Starý přístav. Leží v malé zátoce, dnes obklopené domy s restauracemi a bary. Dříve zátoka sloužila jako přístav, v současnosti je zde přístaviště jachet a rybářských lodí. V místě vstupu do Vieux-Portu stojí dvě pevnosti, severně St. Jean, jižně St. Nichola'. Jednou z dominant Starého přístavu je na vrchu stojící bazilika Notre-Dame de la Garde vystavěná v letech 1854–63 v románsko-byzantském slohu. V jihozápadní části Starého přístavu najdeme kostel sv. Viktora, původně opatství zničené během francouzské revoluce, kostel je z druhé pol. 14. st. Dochovaná krypta je z doby založení opatství, z 5. st. Na severní straně přístavu, ve střední části, stojí budova marseillské radnice (Hotel de Ville), barokní stavba ze 17. st.

Severovýchodně od Vieux-Portu, za opevněním St. Jeane, je umístěna marseillská katedrála (Cathédrale de la Major). Chrám byl postavený v 19. st. v románsko-byzantském slohu, je 140 m dlouhý a 70 m vysoký. Jižně od katedrály, na kopci, stojí románskýkostel St. Laurent ze 12. st. Do východní části Starého přístavu ústí jedna z hlavních marseillských tříd La Canebiere. V ulici se nachází řada obchodů, kaváren a hotelů. Na jejím východním konci pak najdeme neogotický kostel St. Vincent de Paul z let 1855–86.

Taxi: taxi nebo kyvadlová doprava  je nutností pro návštěvu hlavních turistických památek. Taxi může stát 8-18 eur, v závislosti na tom, kde v přístavu vaše loď zakotvila, většina tratí nabízí kyvadlovou dopravu do přístavu Vieux za  5 eur každým směrem. 

Pěšky: V oblasti Vieux Port, většina z hlavních památek je v docházkové vzdálenosti, ačkoli některé jako  (Basilique Notre-Dame-de-la-Garde ) vyžaduje výšlap do kopce / cca 20 min. chůze/. Můžete však využít za 6 eur projížďku vláčkem - odjezd cca 20 min z přístavu.  Do vzdálenějších míst použijte metro. Odjezdy ze  stanice v přístavu Vieux.  

 Autem: Hertz, Avis a a další  mají své pobočky v Marseille. Rezervace jsou nutné předem. Nutností je velká záloha.

 

Jazyk


Francouzština. Zatímco mnoho  v restauracích a v oblasti přístavu mluví trochu anglicky, mnoho dalších se z angličtinou nesetkáte. I ve větších obchodních domech, buďte připraveni vyzkoušet některé základní znalosti francouzštiny.

 

 

Zůstat v kontaktu


Označení @ nebo WIFI - jistá známka internetové kavárny, nebo wifi přípojení zdarma. Cafe @ (1 Quai de Rive Neuve), u jihovýchodního rohu přístavu, je  otevřeno denně od 9 hod - 10 hodin (od 14:30 do 19:30 neděle),  poplatky cca 4 eur za hodinu přístupu.

 

bottom of page