top of page

Ancona

Ancona je město v regionu Marche ve střední Itálii, v Jaderském moři. Je jedním z největších přístavu v Jaderském moři. Pěší prohlídka Starého města k archeologickému muzeu, starověký římský amfiteátr a San Ciriaco, středověký katedrála, která se nachází na vrcholu kopce, s výhledem na město. K dalším památkám patří  galerie a Divadlo Teatro delle Muse, který byl postaven v 19. století a byl nedávno restaurována.  Spousta obchodů je k dispozici v obou starých a nových častech města . Tradiční keramika, krajky a oděvy jsou  populární  ke koupi v této oblasti. Místní restaurace nabízí grilovaná masa, zatímco pouliční prodejci prodávají šumivé víno ​​a mořské plody.

Přístav je umístěn uvnitř města Ancona. K zázemí přístavu, patří kavárna, trh a toalety.

Na náměstí je největší divadlo ve městě klasicistní Teatro delle Muse a barokní kostel s klasicistní fasádou S. Sacramento z roku 1538. Severně vychází z náměstí ulice Via delle Logge, původní historická cesta vedoucí do přístavu, s budovou pozdně gotické burzy Loggia dei Mercanti z druhé pol. 15. st. Také se zde nachází románský kostel z 11. až 13. st. S. Marie della Piazza.

V těsné blízkosti, východně od ulice Via delle Logge, leží jedno z hlavních náměstí Piazza del Plebiscito. Zde je radnnice Palazzo del Governo ze 14. až 15. st. a v horní části náměstí barokní kostel S. Domenico z let 1761 - 83. Severním směrem leží menší náměstí Piazza San Francesco s kostelem S. Francesco alle Scale ze 14. st. Dále severně, na Via C. Pizecolli, je Palazzo degli Anziani původem ze 13. st. a za ním Palazzo Ferretti sloužící jako Archeologické muzeum Marche. Na Piazzale del Duomo je pak hlavní sakrální stavba ve městě katedrála Duomo di San Ciriaco.

Východně z přístavního náměstí Piazza della Republica vychází, jedna z hlavních nákupních ulic ve městě, pěší zóna Corso G. Garibaldi. Ulice směřuje do nejrušnější části Ancony na náměstí s trhy Piazza Roma (s fontánou Fontana dei Cavalli z druhé poloviny 18. st.), a následně pak na velké náměstí s parkem Piazza Cavour

 

bottom of page