top of page

Split


Split je spolu s Rijekou a Zadarem hlavním chorvatským přístavem. Od roku 2004 vede ze Splitu do Záhřebu nová dálnice, díky níž je dalmatské pobřeží, hlavně jeho jižní část, dostupnější. 

Split je město na východním pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku, ve střední / jihovýchodní Evropě. Navštivte 1.700 rok starý Diokleciánův palác nebo se projděte po slavné městské promenádé ​​Riva u moře. Procházkou  přes západní bránu paláce přijdete na Národní Trg, nebo "Náměstí lidu," hlavní staré městské náměstí. Na východním konci se nachází Diokleciánův palác a Green Market, velký, živý pod širým nebem trh, kde prodávají čerstvé ovoce / zeleninu, oblečení a suvenýrů. Šperky a mramor z dalmatského bílého vápence. Pláž v zálivu Bacvice, v písečné zátoce, je 10 minut chůze od přístaviště. K  místnímu pokrmu patří "meješano meso" nebo "ražnjići" (špízy), "Zagrebački odrezak" (telecí řízky plněné šunkou a sýrem a grilované se strouhankou) a Šnitzle (obalované telecí nebo kuřecí řízečky).

Zbytky Diokleciánova paláce jsou centrem města a také jeho hlavním turistickým lákadlem, zařazeným v roce 1979 na Seznam světového dědictví UNESCO. Nejzajímavější jsou staré klenby a chodby pod městem. V okolí Splitu se na pobřeží moře nachází mnoho hotelů a restaurací.

Naproti hlavnímu doku jsou kavárny, banky a stánky suvenýry a plážové ware. Taxíky jsou k dispozici v docích. Lze využít pro prohlídku města turistický autobus

bottom of page