top of page

Dubrovnik

Město s přístavem je sídlem regionu Dubrovník-Neretva a zároveň centrem turistického ruchu v jižní Dalmácii. Mezi jeho hlavní ekonomické činnosti patří zejména turistický ruch a námořní aktivity. Mezi nejdůležitější instituce patří Námořní universita, Universita turistického ruchu. Universitní centrum postgraduálních studií a HAZU Historický institut. Poté, kdy byl postaven přístav v zátoce Gruž, se sídlo začalo rozrůstat směrem ke starému městu. Dvě osady se sloučily v město, které se rozprostíralo za městskou zdí k poloostrovu Lapad, k úpatí kopce Srd a k zátoce Župa. Dubrovník má bohatou a unikátní politickou a kulturní historii, byl proto umístěn na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jeho jedinečné, mimořádně překrásné okolí, zachovalé kulturní a architektonické památky, vysoký ekologický standard a dobře regulovaná dopravní situace přitahují turisty každou sezónu. Vrcholem pulzujícího kulturního a uměleckého kalendáře Dubrovníku je Letní festival, který se zde pravidelně koná již od roku 1950. Většina hotelů se nachází na poloostrově Lapad a v okolí Ploče. Některé z nich jsou stále v rekonstrukci, i zde totiž zasáhla válka o nezávislost. Úřad pro správu přístavu se nachází ve městě, v marině najdeme pouze jeho pobočku. Mezinárodní letiště Dubrovník leží v blízkosti osady Čilipi. Město obsluhují místní i mezinárodní trajektové linky. Místní linky jsou Dubrovník - Sobra (Míjet) a Dubrovník - Sudurad (Šipan) -Sobra (Míjet), mezinárodní linky Rijeka - Zadar - Split - Stari Grád - Korčula - Sobra - Dubrovník - Bari a spoj s řeckým městem Igoumenitsa. 


Hotelová osada Babin Kuk - Leží na poloostrově nad zátokou Sumartin, nedaleko od městského jádra. Patří mezi největší hotelové komplexy v Dubrovníku. Nabízí sportovní zařízení, promenády, parky a obrovské nákupní středisko. Většina hotelových budov umožňuje překrásný výhled na ostrovy Elafiti. 

Staré Město - Dubrovník byl založen asi v první polovině 7. stol. po úpadku blízkého Epidaurumu na místě, kde v současnosti stojí město Cavtat. Již koncem 8. stol bylo obklopeno zdí. Počátky plánované konstrukce se datují zpět do 13. stol. Stadjun (nebo Placa) se staly městskou »páteří«, jeho centrem s překrásnými uličkami. kdy byly postaveny nové veřejné budovy, kostely a paláce a byla dokončena stavila obranné zdi. Rostoucí ekonomická síla, vzkvétající literatura, malířství a věda pozvedly kulturní úroveň. Dubrovník měl silné loďstvo, sestávající z 200 námořních lodí a přes 5 000 námořníků. 

Jádro starého města obklopuje zeď, která má ve světě pouze několik konkurencí. Měří kolem 2 km, v některých místech je až 20 m vysoká, ve výborném stavu. Obranný systém zabudoval tři kulaté a dvanáct pravoúhlých tvrzí, pět věží, dvě rohová opevnění a rozlehlou pevnost. Město je chráněno velkolepou pevností Revelin na východě a pevností Lovrijenac na západě.
Dobrodružství na Jadranu může začínat pod pevnosti Lovrjenac v malém přístavu s názvem Pile, vedle restaurace Orhan. V doprovodu s instruktoru, vydáte se prozkoumat jeskyně a krásy ostrova Lokrum, odkud se dostanete ke skryté jeskyni a pláž s názvem Betina, kde budete mít přestávku na šnorchlování a sendviče. Je to jedinečná příležitost seznámit se s Dubrovníkem od moře! Prohlídka zahrnuje: Jízda na kajaku a šnorchlování, vodotěsné barely pro osobní věci (oblečeník,kamery, ručníky, kabelky atd.) Instruktora / průvodce, sendviče a vodu, pojištění Odjezd : flexibilní, protože máme několik výletů za den. Nicméně, je nutné oznámit svůj příjezd nejméně 1 den před, takže můžeme informovat o přesném čase odjezdu. Délka 2,5 hod. Pořadatelem je A.D. Office, Ivana Matijasevica 6, 20000, Dubrovnik, Chorvatsko. Hradí se u obsluhyA pokud jste již zakotvili v Dubrovníku a jste přiznívcem adrenalinových sportů, budou na vás čekát nad západním vchodem s názvem Hradní brána vyškolení instruktoři horolezectví. Slaňování na městských hradbách v Dubrovníku je zažitek k nezapomenutí. Pořadatelem je A.D. Office, Ivana Matijasevica 6, 20000, Dubrovnik, Chorvatsko. Hradí se u instruktora.

Lanova dráha na horu Srd

Jízda lanovkou se stala pro nezapomenutelný pohled na staré město a na okolní ostrovy velkou atrakcí Dubrovníku. Turisté si samozřejmě výhledu chtějí užít co nejdéle. Proto lanovka jezdí zpravidla v pomalém ECO-modu, namísto normální dopravní rychlostí.

 

bottom of page