top of page

Koper (italsky Capodistria, chorvatsky Kopar německy Gafers) je město ve Slovinsku, na pobřeží Jaderského moře. Má skoro 26 500 obyvatel, s celou občinou, jejímž je sídlem, pak 51 230 obyvatel. Koper je nejdůležitějším přístavem země.

Z původních dvanácti městských bran se nejlépe zachovala Muda (Porta della Muda, vrata Muda) z roku 1516. Ústřední městské náměstí nese jméno po maršálu Titovi(Titov trg) a nacházejí se na něm další významné památky – Prétorský palác, Lóže, katedrála Nanebevzetí Panny Marie a rotunda sv. Jana Křtitele.

Prétorský palác (Pretorska palača) je nejvýznamnější architektonická památka města. Pochází z 15. století a do roku 1797 složil jako hlavní sídlo místního podesty aguvernéra. Palác prodělal v sedmnáctém století rozsáhlou přestavbu. Po rekonstrukci dokončené v roce 2001 je palác sídlem městských orgánů.

Další významnou stavbou je palác Lodžie (Loža; Logga), jehož nejstarší část pochází z roku 1462. V roce 1698 byla realizována přístavba. V upomínku na morovou ránu z let 1554–1555 se zde nachází terakotová soška Madony. V budově v roce 1846 vznikla první kavárna ve městě.

V místech, kde se nachází další z koperských památek – kostel Nanebevzetí Panny Marie (Župnijska cerkev Marije Vnebovzete) – se v minulosti nacházelo několik církevních staveb. První vznikla již v polovině dvanáctého století. Současná podoba kostela pochází z počátku 18. století a jejím autorem je Giorgio Massari.

Románská rotunda sv. Jana Křtitele nacházející se nedaleko kostelu Nanebevzetí Panny Marie je nejstarší církevní památka pobřeží. Původně sloužila jako románské baptisterium.

Výletní lodě vplouvají do moderního terminálu pro cestující, krátká 300 m chůze od hlavního náměstí. Taxiky jsou hojné a jen kousek autobusem nebo vlakem je Chorvatsko a Itálie. Autobusové a vlakové nádraží sídlí ve stejné budově.

 


Existuje několik turistických obchodů , upomínkové předměty jakoí speciální vína, křišťálové sklo a paličkované krajky. Nákupní centrum Planet Tus je domovem asi 70 místních a mezinárodní obchodů.  Typické pokrmy k tomuto regionu patří Jota (polévka s kysaným zelím), Polenta (kukuřičná kaše), Obara (dušené), stejně jako celou řadu rybích pokrmů.

 

bottom of page