top of page

Istanbul se nachází v severozápadním Turecku a je největší město v zemi. Bospor, která spojuje Marmarské moře k Černému moři, rozděluje město na evropskou a asijskou část. Město se dále dělí podle přirozeného přístavu. Poznámka: v istanbulských bazarech prodejci mohou být docela drzí a vytrvalí. To je obvyklé pro prodávající nabídnout nakupujícím šálky čaje, cukrovinky, koření  nákupy  koberečků. Je to považováno za dobré chování, které musíte  akceptovat. Při návštěvě mešity, kostela a synagogy,  respektujte oděv (dlouhé kalhoty nebo dlouhé sukně) . Hagia Sophia je jedním z nejlepších příkladů světových byzantské architektury.  Topkapi Palace, původně letní rezidence je zde umístěno spousta nádherných šperků, náboženských artefaktů, hedvábí slavnostních róbách a rukopisné sbírky. Modrá mešita byla postavena v 17. století. Imperiální pavilon, který je součástí Modré mešity, muzeum s exponáty pocházejí z 16. až 19. století. Za Modrou mešitou je Great Palace Mosaic Museum zasazené v uličce obchodů. Muzeum Tureckého a islámského umění  s exponáty z islámského období 7. století do roku 1800. Fanoušci Jamese Bonda by se měli podívat na Hipodrom použitý ve filmu "Srdečné pozdravy z Ruska".Grand Bazaar Istanbul sahá až do 15. století, s více než 4000 obchodů v 60. uličkách, kde  se prodává vše od koření a kožešiny na kožené zboží a koberce. Ortakoy je historická čtvrť, která leží na Bosporu. Zde můžete najít mešitu a synagogu. Je to příjemné místo pro putování a objevování různých obchodů se starožitnostmi a uměleckých galerií.  V nabídce místních kanceláří je  jízda kočárem  a prohlídku kostelů, klášterů.  Místní pokrmy jsou kepab a turecké köfte (karbanátek).

Výletní lodě vplouvají k terminálu pro cestující (Yolcu Salonu) v Karaköy. Taxiky se řadí přímo u mola. Tramvajová zastávka se nachází na obou stranách terminálu. Tím se dostanete na náměstí Sultanahmet, kde je většina  atrakcí jsou asi 10 minut vzáleny od přístavu jízdou tramvají. Je také možné jít  na náměstí pěší , asi za 30 minut, ale cesta je poněkud kopcovitá a není snadné se orientovat v místech.

 

Prozkoumat Istanbul bude trvat roky vzhledem k jeho velikosti. Mnoho lodních společností nabízí dvoudenní návštěvy. V sezóně může kotvit až šest výletních lodi. Istanbul je jeden z  nejoblíbenějších výletních přístavů.


Jazyk:

Turecky a  anglicky je obecně mluvený v hlavních turistických místech a hotelech.

Zůstat v kontaktu

Existují internetové kavárny rozmístěné po celém městě, včetně Taksim internetové kavárny (Tarlabasi Cad, no. 20). Pro ty, kteří potřebují telefonovat, je zde 
 

Istanbul Calling Station, který se nachází přímo u  přístavu.

Modrá mešita - otevřeno denně 24 hodin denně, je další z ikon Turecka. Postavená v 17. století , mešita je dnes stálým centrem náboženských setkání.  Pavilion Imperial, který je součástí Modré mešity stojí zato navštívit  muzeum koberců s exponáty z 16 až 19. století,  otevřeno úterý - neděle 9.00  - 16.hod.. Za Modrou mešitou je dalším lákadlem  Velký palác Mosaic Museum - středa až pondělí 09:30 - 16:30, Arasta bazar zasazený do uliček turistických obchodů, prohlídka paláce Bucoleon z byzantské éry.

Jednou z hlavních atrakcí je Topkapi Palace otevřeno středa - pondělí 9.00 - 19.00, původně letní sídlo  pre-křesťanské byzantské éry, lze si prohlédnout exponáty  nádherných klenotů a náboženských artefaktů.

Pokud navštívíte Grand bazar nezapomeňte, že Vaše výletní loď nečeká. Tady lehce ztratíte pýehled o čase.

Istanbulský Velký bazar  -  pondělí až sobota 7.00 - 19.00. . Existuje více než 4000 obchodů po celé rozlehlé ploše s 60 ulicemi, kde  můžete lehce zabloudit. Prodej suvenýrů,  koření, kožešin,  koberců. 

Info: www.grand-bazaar.com.

bottom of page