top of page

Do města vstoupíte 3 branami: vejděte od moře renesanční západní branou, za níž na Zbrojním náměstí stojí nedokončený palác benátského místodržícího ze 16. století a hodinová věž ze 17. století.

Kostel Sv. Tripuna - městská katedrála se dvěmi věžemi nesoucími zvony je nejstarším románským kostelem na Jadranu, byl postaven o 69 let dříve než pařížská katedrála Notre Dame, stavět se začal již v roce 1124. Fasáda a interiér kostela nabízí díky četným opravám a rekonstrukcím v průběhu několika století škálu různých stylů. Klenba odkrývá krásné ukázky fresek ze 14.stol. Vnitřek kostela ukrývá mnoho vzácných pozůstatků. Sveti Tripun je patronem města (viz heslo Boka Kotorská) a v únoru se slaví jeho svátek.

 

Několik dalších půvabných staveb je k vidění ve městě Kotor: za jednu z nejkrásnějších staveb na celém pobřeží lze považovat kostel Panny Marie(sv. Marija) ze 13. století ve smíšeném byzantsko-románském slohu, kostel sv. Lukáše z roku 1195 v románsko-byzantském stylu, kostel Sv. Anny ze 12. stol, s freskami z 15. století, nebo kostel sv. Kláry ze 14. stol.; má pompézní barokní oltář se sochami od Francesca Cabianceho z 18. stol.

Námořnické muzeum (Pomorski muzej) je umístěno v paláci Grgurina z 18. století. Město se může chlubit nejdelší mořeplaveckou tradicí na tomto pobřeží - sahá až do 9. století. Existoval zde po staletí cech námořních kapitánů a důstojníků, kteří usilovali o úplnou samostatnost města Kotor. V archívech muzea můžete objevit i listinu bratrství, ve které se objevuje myšlenka solidarity i podpory jednoho druhému.

 

Zhruba 100 m od jižní brány v intravilánu starého města se nachází kulturní centrum. Budova původně sloužila v 18. stol jako vojenská nemocnice pro Benátčany.

Velká jachta Primorka ukotvená blízko starého města, byla jednou z mnoha lodí presidenta Tita. Nyní jí používá vláda Černé Hory.

Pevnost Sveti Ivan nad městem byla pravděpodobně postavena na obranu města proti Turkům, kteří se v letech 1539 a 1657 neúspěšně snažili získat Kotor. Schody na pevnost vedou okolo kostela Matky Boží (Gospodja Zdravlja).

Za Kotorem, jižně od města, začíná úchvatná panoramatická horská silnice vedoucí do průsmyku Krstac (900 m), ze kterého odbočuje silnice na horu Lovčen (1.749 m); v mauzoleu od Ivana Meštroviče odpočívá biskup a vládce Černé Hory Petar Petrovič Njegoš.

 

 

Pláže v Kotoru jsou převážně kamenité a obvykle jsou v přední části hotelu. Dvě písečné pláže lze nalézt v Orahovac a Ljuta, několik km daleko od centra města na cestě k Risan. Místní pokrmy jsou domácí rybí hustá polévka (obvykle vařené pstruh), "njoke" (těstoviny speciality) a "frustula" (a křupavé, suché, sladké sušenky).

bottom of page